fbpx
eye, city, fear-4853730.jpg

Rodzaje zaburzeń lękowych

Rodzaje zaburzeń lękowych

Każdy od czasu do czasu odczuwa niepokój, ale osoby z zaburzeniami lękowymi doświadczają częstych i poważnych stanów niepokoju, które zakłócają ich normalne życie. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje zaburzeń lękowych wraz z technikami radzenia  sobie z nimi.

Czym jest niepokój?

Uczucie niepokoju przed konkretnym wydarzeniem takim jak np. test, jest normalne. Zazwyczaj niepokój jest tymczasowy. Ale osoby z zaburzeniami lękowymi doświadczają regularnych, poważnych stanów niepokoju. Lęk może być wyniszczający i uniemożliwiać im wykonywanie normalnych czynności. Zaburzenia lękowe są powszechne. Według National Institute of Mental Health, około 19,1% dorosłych Amerykanów ma zaburzenia lękowe.

Rodzaje zaburzeń lękowych
Istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych:

Agorafobia

Agorafobia to lęk przed przestrzenią, z której trudno jest uciec lub w której trudno jest otrzymać pomoc, jeśli coś pójdzie nie tak. Osoby z tego typu fobią mają tendencję do unikania określonych miejsc lub sytuacji. Na przykład mogą unikać tłumów lub transportu publicznego. W ciężkich przypadkach niektóre osoby mogą nawet nie wychodzić z domu.

Uogólnione zaburzenia lękowe

To zaburzenie lękowe polega na ciągłym zamartwianiu się codziennymi sprawami. Niepokój może nie mieć wyraźnej przyczyny ani wyzwalacza i może powodować problemy ze snem, drażliwość i napięcie mięśni.

Nerwica natręctw

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne powodują niepokojące, natrętne myśli, z którymi dana osoba może sobie poradzić, wykonując powtarzające się zachowania, które przynoszą chwilową ulgę np. kompulsywne mycie rąk w obawie przed zabrudzeniem. Jeśli dana osoba nie robi tego typu rzeczy, może w rezultacie odczuwać jeszcze większy niepokój.

Fobie

Agorafobia to jeden z rodzajów fobii lub strachu. Istnieje jednak wiele innych fobii. Niektóre są powszechne i stosunkowo łagodne, np. strach przed pająkami. Inne mogą bardziej zakłócać nasze życie.

Zaburzenia lękowe

Osoby z zaburzeniami paniki są podatne na ataki paniki. Ataki te powodują fizyczne objawy podobne do zawału serca.

Zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego może rozwinąć się po tym, jak dana osoba doświadczy traumy, np. po wypadku, napadzie lub katastrofie naturalnej. U niektórych osób objawy są tymczasowe, ale część osób będzie doświadczać tego stresu przez długi czas.

Górski szlak mocno w dół
Kobieta w wodzie - przykład zaburzeń lękowych

Mutyzm selektywny

Ludzie, którzy cierpią na to rzadkie zaburzenie, unikają mówienia, nawet jeśli mają taką możliwość. Osoby z mutyzmem selektywnym są zazwyczaj bardzo nieśmiałe. Boją się osądu społecznego i zawstydzenia.

Lęk separacyjny

Lęk separacyjny jest powszechny u dzieci, ale doświadczają go również dorośli. Osoby z tym rodzajem zaburzeń lękowych odczuwają silny lęk przed oddzieleniem się od osób, które są im bliskie w ich życiu.

Fobia społeczna

Osoby z tym zaburzeniem lękowym mają silny lęk przed interakcjami społecznymi. Zazwyczaj boją się upokorzenia społecznego i martwią się osądem innych.

Co to jest napad lęku ?

Lęk lub atak paniki obejmuje nagły wybuch intensywnego niepokoju, wywołującego objawy fizyczne. Objawy te mogą obejmować trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej oraz zawroty głowy. Niektórzy używają zamiennie terminów napad lękowy i napad paniki. Ataki paniki mogą trwać od 5 do 30 minut. Napady paniki są przerażające, a osoby, które go doświadczają, zwykle boją się wywołać kolejny, dlatego często dokładają wszelkich starań, aby uniknąć pewnych sytuacji, mogących spowodować kolejny napad.

Objawy napadu paniki

Objawy napadu paniki mimo swej intensywności i zazwyczaj nie zagrażają bezpośrednio życiu. Są to :

·       pocenie,

·       drgawki,

·       trzęsienie się,

·       zawroty głowy,

·       kołatanie serca i duszność,

·       mdłości,

·       palpitacje serca,

·       przyspieszone tętno,

·       depersonalizacja,

·       uderzenia gorąca i zimna.

Potrzebujesz pomocy albo chcesz to  po prostu omówić, umów konsultację online ze mną lub w gabinecie. Oferuję krótkie terminy realizacji w dogodnych godzinach.


UMÓW WIZYTĘ

Niektóre osoby doświadczają tego typu objawów przy napadach lęku. To, co wyróżnia atak paniki, to intensywność i nagły charakter doznań fizycznych.

Przyczyny niepokoju
Przyczyny lęku są złożone. Niektóre potencjalne przyczyny zaburzeń lękowych mogą obejmować:

·       środowisko: doświadczenia życiowe danej osoby, wychowanie i środowisko domowe mają znaczący wpływ na to, czy ktoś rozwija lęk czy nie. Badanie z 2014 roku sugeruje, że niektóre style wychowania zwiększają ryzyko zaburzeń lękowych,

·       genetykę: osoby u których w rodzinie były zaburzenia lękowe są bardziej podatne na ich rozwój,

·       warunki zdrowotne: niektóre problemy zdrowotne mogą powodować objawy lękowe, takie jak choroba tarczycy lub serca.

wg badań. Kobiety są bardziej podatne na wystąpienie zaburzeń lękowych niż mężczyźni.

Napady lęku nerwica stres- podsumowanie

Lęk jest normalną reakcją na stres i zmianę, ale zaburzenia lękowe są stanami wysoce destrukcyjnymi. Jak wynika z powyższego istnieje wiele rodzajów zaburzeń lękowych. Ich leczenie może obejmować terapię ale też stosowanie leków. Jeśli stany lękowe występują u nas często, powinniśmy szukać pomocy u specjalisty.

Leczenie, uzyskaj pomoc!

Istnieją skuteczne sposoby leczenia zaburzeń lękowych. Rodzaj leczenia będzie się różnić w zależności od zaburzenia lękowego. Niektóre terapie leczenia stanów lękowych obejmują:

 

Psychoterapia

Terapia w formie rozmowy, jak np. terapia poznawczo-behawioralna, jest standardowym leczeniem zaburzeń lękowych. Terapia poznawczo-behawioralna uczy osoby z lękiem, aby inaczej podchodziły do swoich niespokojnych uczuć i myśli, może również obejmować terapię ekspozycji w leczeniu fobii, co oznacza, że osoba stopniowo i celowo wystawia się na swój strach.

Farmakoterapia

W niektórych przypadkach leki,np. antydepresanty i leki przeciwlękowe, mogą pomóc zmniejszyć objawy zaburzeń lękowych. Są one pomocne dla osób z ciężkimi objawami. Lekarz może przepisać beta-blokery osobie z lękiem napadowym. Beta-blokery pomagają w łagodzeniu fizycznych objawów lęku, takich jak szybkie bicie serca i drżenie.

Sposoby samopomocy
Niektóre sposoby samoopieki, radzenia sobie samemu są pomocne w radzeniu sobie z lękiem w codziennym życiu. Jednak osoby z silnym lękiem, warto by skorzystały z profesjonalnej pomocy.

Grupy wsparcia

Grupy wsparcia mogą zapewnić osobom z napadami lęku miejsce, w którym mogą one porozmawiać o swoich doświadczeniach z innymi, którzy rozumieją ich stan. Aktywność w uduchowionych grupach, skupiających się na współczuciu i przebaczeniu, może pomóc osobom doświadczającym stanów niepokoju.

Techniki relaksacyjne
Działania uspokajające układ nerwowy pomagają złagodzić niepokój, są to :

·       spędzanie czasu na łonie natury,

·       medytacja i uważność,

·       czynności, które uważamy za zabawne.

Umów sesje lub skorzystaj zajęć warsztatowych www.graga.pl

Zmiany stylu życia

Kofeina i niedożywienie mogą nasilać lęk. Odpowiednia ilość ćwiczeń i dieta bogata w składniki odżywcze mogą pomóc w zmniejszeniu lęku. Osoba z zaburzeniami lękowymi może odczuć pewne korzyści jeśli:

·       zmniejszy spożycie kofeiny,

·       skupi się na jedzeniu pełnowartościowej żywności tj. owoców, warzyw i ryb,

·       będzie regularnie ćwiczyć.


UMÓW WIZYTĘ

nerwica spokoj

 Źródło: https://www.medicalnewstoday.com/articles/types-of-anxiety